Το 1986 ιδρύθηκε το Τεχνικό Λύκειο Τήνου. Το 1998 το Σχολείο μετατράπηκε σε Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο (Τ.Ε.Ε), ενώ το 2006 σε Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ). Από την ίδρυση του Σχολείου μέχρι και τον Ιούλιο του 2014 Διευθυντής του Σχολείου ήταν ο Εκπαιδευτικός ΠΕ13 κ. Ιωάννης Σιώτος, τον οποίο διαδέχθηκε ο Ευάγγελος Μαρκουίζος ΠΕ11 μέχρι σήμερα.

Αρχικά, το Σχολείο συστεγαζόταν με το Γυμνάσιο και το Λύκειο Τήνου, στην οδό Μεγαλόχαρης 42 (σημερινό κτήριο Γυμνασίου Τήνου). Από το 2004 και μετά το Σχολείο συστεγάζεται με το Γενικό Λύκειο Τήνου, σε κτήριο που δημιουργήθηκε για να στεγάσει τις ανάγκες των δύο Λυκείων του νησιού.

Στο Σχολείο, σύμφωνα με το νέο νόμο 4386/2016 είναι εγκεκριμένες οι παρακάτω Tομείς με τις αντίστοιχες Ειδικότητες:

• Διοίκησης & Οικονομίας
    • Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
    • Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό
  • Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος & Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού
    • Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής
  • Εφαρμοσμένων Τεχνών
    • Γραφικών Τεχνών
  • Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού
    • Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων
  • Μηχανολογίας
    • Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών