Πώς μπορεί να είναι κάτι κρυμμένο και σε κοινή θέαση ταυτόχρονα;

Εγκαινιάζοντας μία σειρά έργων για τον δημόσιο χώρο, το Εικονικό Μουσείο Τήνου (EMT) προσκαλεί την εικαστικό Μαρία Ανδρομάχη Χατζηνικολάου -ομάδα artspirators. Το project Hidden in plain sight / Κρυμμένο σε κοινή θέα αποτελεί ένα διαδραστικό/συμμετοχικό project, πάνω σε μία επιλεγμένη διαδρομή στη χώρα της Τήνου, μία συνεργασία της εικαστικού με τη νέα γενιά του νησιού, τους μαθητές από το ΕΠΑΛ ΤΗΝΟΥ και τους τομείς: Εφαρμοσμένων Τεχνών & Πληροφορικής, αποκαλύπτοντας διάφορες πλευρές από ιστορίες του τόπου.

Μέσα από τη μεθοδολογία της προφορικής ιστορίας τα παιδιά ρώτησαν, ερεύνησαν, και συγκέντρωσαν προφορικές μαρτυρίες από τα παιχνίδια .Τα συνέδεσαν με τον τόπο και τις τοποθεσίες που λάμβαναν χώρα, βρήκαν παλιές φωτογραφίες από τις περιοχές και καλούμαστε να τα επαναφέρουμε στο σήμερα.

Το WORKSHOP θα πραγματοποιηθεί τηνΠέμπτη και την Παρασκευή μετά τις 20:00 . Η παραμονή των μαθητών μας (για όσους μπορούν) θα είναι το αργότερο μέχρι τις 23:00 .

Το Σάββατο ολοκληρώνεται η διαδικασία και στις 21:00 θα είναι η παρουσιάση!!!.

Σημείο συνάντησης το πάνω αλάνι (ιατρείο κ. Καρδαμίτση).

Καλείστε να απολαύσετε μαζί μας τη διαδρομή: Ν. Λύτρα, Τριών Ιεραρχών, περιοχή Μαλαματένιας, Εικονικό Μουσείο.

Οι παρεμβάσεις που θα γίνουν στο δημόσιο χώρο θα ενεργοποιούνται μόνο τη νύχτα με τη βοήθεια ειδικού φωτισμού (φακών) που δε θα αλλοιώνουν το κυκλαδίτικο χρώμα, καθώς και με εφαρμογές μέσω κινητών τηλεφώνων.

Η εικαστικός Μαρία Ανδρομάχη Χατζηνικολάου – ομάδα artspirators

Υπεύθυνοι εκπ/κοί NOESIS/MNAE: Παπαγεωργίου Λυκούργος, Τσιντζιλίδας Κωνσταντίνος, Χατζίρη Αναστασία