37 χρόνια μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου και εν μέσω της πρωτόγνωρης κατάστασης που ζούμε όλοι μας λόγω της έξαρσης της πανδημίας, το Σχολείο μας δεν είναι σε θέση να πραγματοποιήσει κάποια εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου.

Ως φόρο τιμής σε όλους αυτούς που αγωνίστηκαν, βασανίστηκαν ή και σκοτώθηκαν τότε, καλούμε τους μαθητές να μελετήσουν ή να παρακολουθήσουν διάφορα ιστορικά ντοκουμέντα από εκείνη την εποχή.

Κάθε επέτειος γεννά την ανάγκη να θυμηθούμε και να αποδομήσουμε λαϊκούς μύθους που διακινούν διάφοροι νοσταλγοί τέτοιων καθεστώτων περί “ανύπαρκτων νεκρών”, “καλής δικτατορίας”, “θαυμάτων”, “έντιμων”, “εθνικοφρόνων” κλπ. Άλλωστε η ίδια η δικτατορία κατέρρευσε υπό το βάρος μίας εθνικής καταστροφής που η ίδια προκάλεσε: το πραξικόπημα για την ανατροπή του Μακαρίου και την επακόλουθη εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο το καλοκαίρι του 1974.

Τέλος, η υπενθύμιση και η μελέτη των γεγονότων εκείνης της εποχής αποτελεί το καλύτερο εφόδιο για την αποφυγή αντίστοιχων γεγονότων στο μέλλον.

Το χρονικό της δικτατορίας

Ντοκυμαντέρ του Π. Βούλγαρη

Το χρονικό της εξέγερσης

Ένα ντοκυμαντέρ από τους μαθητές του Lycee Franco-Hellenique