Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Απριλίου η καθιερωμένη ετήσια εκδήλωση της Περιβαλλοντικής Ομάδας του ΕΠΑ.Λ Τήνου.

Η εκδήλωση που τείνει να γίνει θεσμός, αφού πραγματοποιείται ανελλιπώς τα τελευταία 5 χρόνια, είχε μεγάλη προσέλευση, καθώς το ενδιαφέρον για τους παραδοσιακούς σπόρους ολοένα και αυξάνεται κυρίως από νέους συντοπίτες μας καλλιεργητές, οι οποίοι βλέπουν την ενασχόληση με τη γη με μια προσέγγιση περισσότερο οικολογική και αειφόρο.

Αφού έγινε μια μικρή παρουσίαση του έργου της ομάδας, που τη χρονιά αυτή υλοποίησε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο: « Ανταλλαγή και καλλιέργεια τοπικών σπόρων – Σχολικός Βιολογικός Λαχανόκηπος – Κομποστοποίηση », ακολούθησε συζήτηση όπου τονίστηκε πως ο βασικός στόχος της ομάδας είναι να φέρει τους μαθητές σε επαφή με τους παραδοσιακούς σπόρους και καλλιέργειες , ώστε να τους γίνει συνείδηση και βίωμα πως είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους να διατηρούν και να καλλιεργούν παραδοσιακούς σπόρους χωρίς να είναι αναγκασμένοι να τους αγοράζουν κάθε χρόνο.

Ακολούθησε προβολή του ντοκιμαντέρ «Απόφαση 9.70» της Victoria Solano και στο τέλος μοιράστηκαν δωρεάν τα σπορόφυτα από παραδοσιακούς σπόρους που είχε ετοιμάσει η ομάδα στο θερμοκήπιο του σχολείου μας, με την παρότρυνση σε όλους …να κρατήσουν σπόρους για την επόμενη χρονιά!